منو
صفحه اصلی زندگی نامه تالیفات جوایز و افتخارات مقالات اخبار کارگاه آموزشی سوابق علمی آرشیو گالری تصاویر ویدئو
امروز : دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۰  ۱۴:۵۴
نسخه چاپی   «فناوری سازه‌های معماری سنتی ایران» کتاب شد.

باهدف آشنایی با معماری کاخ چهلستون و عمارت هشت بهشت، کتاب " فناوری سازه های معماری سنتی ایران" تالیف دکتر وفامهر منتشر شد.

به گزارش  «آرتنا»،کتاب " فناوری سازه های معماری سنتی ایران" از سوی دکتر محسن وفامهر استاد دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران و دکتر علی خاکی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید رجائی منتشر و روانه بازار نشر شد.

معماری سنتی سرشار از نکاتی است که ممکن است گاهی گوشه ای از آن کشف و مورد استفاده قرار بگیرد. شناخت ویژگی های بارز یک بنای قدیمی همواره در مسیر احیای باز زنده سازی بناهای قدیمی راه گشا است. به ویژه اینکه همواره خصوصیاتی از دوران کهن در بناهای قدیمی به جای می ماند که هرقدر یک بار فرسوده شده و نقش اولیه خود را از دست داده باشد باز همچنان به چشم می خورد.

این کتاب از دو فصل تشکیل شده است. فصل اول کتاب به بررسی عمارت هشت بهشت به عنوان یک سازه بدیع و با ظرافت بالا در معماری سنتی ایران اختصاص یافته است. در ابتدای این فصل عمارت هشت بهشت و فضاهای مختلف آن معرفی می شوند و سپس ویژگی های معماری و سازه ای بنا نظیر کاربرد هوشمندانه مصالح، چگونگی مقاومت در برابر باد و زلزله، کلاف بندی ها و نحوه اجرای بنا به تفصیل و همراه با جزئیات بررسی می شوند.

فصل دوم کتاب کاخ چهل ستون را مورد تحلیل معماری و سازه ای قرار می دهد. تک تک فضاهای مختلف کاخ چهل ستون شناسایی و معرفی شده است و سپس معرفی کلیات مربوط به کاربرد هر فضا، عملکرد سازه ای آن ها به طور مفصل شرح و بسط داده شده است.

ارائه بیش از یکصد تصویر در کنار ترسیمات، جداول و کروکی ها کمک شایان توجه و غیرقابل انکاری در فهم بادگیری و انتقال مفاهیم سازه و معماری خواهد داشت و از ویژگی های منحصر به فرد این کتاب است که می تواند در عین بیان مفاهیم اولیه و نمودارهای ساده و مدل های ریاضی از انواع سیستم های ساختمانی و سازه های معمارانه با تصاویر اجرا و ساخته شده نهایی نسبت به انتقال کامل و قابل تصوری اقدام نماید.

کتاب حاضر می تواند به عنوان کتاب درسی و مرجع مورد استفاده دانشجویان و دانش آموختگان رشته های معماری و عمران قرار گیرد و به کار بردن مفاهیم آن درک آگاهانه سازه در هر طراحی معماری را فراهم خواهم خواهد ساخت.

کتاب " فناوری سازه های معماری سنتی ایران" در 196 صفحه مصور رنگی با قیمت 35 هزار تومان و در شمارگان یک هزار نسخه از سوی انتشارات پدیده منتشر شده است.

دکتر محسن وفامهر دکترای معماری با گرایش تکنولوژی از دانشگاه علم و صنعت ایران و عضو هیئت علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت و عضو وابسته دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) است که تاکنون بیش از ده ها عنوان کتاب، صدها عنوان مقاله و سخنرانی با محوریت معماری ایرانی و اسلامی در مجامع تحقیقاتی و آموزشی داخل و خارج کشور ارائه داده و طراحی و اجرای پروژه های مختلف عمرانی و ساختمانی را اعم از علمی، فرهنگی با سازه های گوناگون در نقاط مختلف تهران و سطح کشور به انجام رسانده است.

در پی فرمایشات مقام معظم رهبری درباره لزوم تالیف و توسعه علوم انسانی ایرانی، اسلامی و جنبش تالیف علوم انسانی، دکتر وفا مهر از پیشگامام این عرصه در حوزه معماری شد و از آن زمان تاکنون بیش از هفت عنوان کتاب با این محوریت کلی تالیف و عرضه کرده است که سایر تالیفات وی نیز به زودی ارائه خواهد شد.

   نظر شما

   دیگر نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمونت

ارتباط با من