منو
صفحه اصلی زندگی نامه تالیفات جوایز و افتخارات مقالات اخبار کارگاه آموزشی سوابق علمی آرشیو گالری تصاویر ویدئو
امروز : دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۰  ۱۴:۲۶
نسخه چاپی   بادگیر، دستاوردی از معماری سنتی ایران

چکیده:
براساس مطالعات انجام شده بین 15 تا 20 درصد کل انرژی های مصرفی هر کشور به مصرف فضاهای مسکونی می رسد که این مقدار بیانگر هزینه ای بسیار و از بین بردن منابع طبیعی و تخریب محیط زیست در بعد وسیعی است. بنابراین برداشتن گامی در جهت کاهش مصرف انرژی در این قسمت می تواند منجر به صرفه جویی در منابع محدود طبیعی باشد. معماری قرن بیستم به واسطۀ اهمیت بیش از حدی که به تکنولوژی داده است عامل از بین بردن بسیاری باریک بینیها و دقت نظرهایی است که به عامل اقلیم در معماری سنتی شده است.
 در این مقاله با معرفی بادگیر به عنوان یکی از دستاوردهای معماری سنتی بر پایۀ اقلیم سعی شده تا با بیان مزایایی که استفاده از معماری همساز با اقلیم در تعدیل شرایط زیستی داشته اند، شناخت نسبی جهت گام نهادن به سوی این نوع معماری فراهم آورده شود و امید است تا بتوان با بازگشت به معماری سنتی و حفظ فلسفۀ آن و بازنگری و مدرنیته کردن آن، با توجه به تکنولوژی های روز، در منابع طبیعی صرفه جویی نمود و به سوی معماری با هویت و منطبق بر فرهنگ ملی حرکت کرد.
کلمات کليدي:
 معماری سنتی ، بادگیر ، تهویه ، باد ، خنک کنندگی
مقدمه:
 انسان اولیه برای محفوظ ماندن از نیروهای طبیعی از خود طبیعت کمک گرفت و در غارها و پناه درختان و بین سنگ ها از خود محافظت می کرد. اما به تدریج آموخت که سر پناه خود را دائمی تر س ازد و بدین ترتیب تمدن های مختلف جهان، سبک ها و روش های معماری مخصوص به خود را با توجه به شرایط خاص آب و هوایی همان منطقه به کار می بردند. آنها به نفع خود از شرایط محیطی استفاده کرده بوسیلۀ آفتاب، باد و آب، خانه ای راحتتر و مرفه تر ساختند.
 اما از زمان انقلاب صنعتی به نظر میرسد ما این شکل معماری را کنار گذاشته ایم و از روش های مصنوعی برای تامین شرایط آسایش در ساختمان استفاده می کنیم. این روش نه تنها گران است بلکه باعث تخریب محیط زیست نیز می گردد. این است که دوباره توجه معماران و دست اندرکاران صنعت ساختمان به سمت بهره گیری هر چه بیشتر و بهتر از عوامل طبیعی برای گرمایش و سرمایش ساختمان معطوف گردیده است. یکی از این عوامل نیروی باد می باشد که عامل مهمی در تبادل دما، رطوبت و انتقال ذرات معلق است. این امر در ایجاد شرایط آسایش یا اخلال در آن نقش دارد. جابجایی هوا در بالا بردن سطح کارآیی ذهنی و فیزیکی افراد و کاهش میزان ابتال به بیماری ها بسیار موثر است.
همچنین می تواند عاملی در کاهش مصرف سوخت های فسیلی باشد. اهمیت باد در طرح و ساخت محیط مسکونی از دیرباز مورد توجه بوده است. ارسطو چهار قرن قبل از میلاد و ویترویوس معمار روسی یک قرن قبل از میلاد از روش استفاده از باد در معماری و شهرسازی صحبت می کنند. در این مقاله سعی بر آن است تا به معرفی بادگیر یکی از دستاوردهای موفق معماری سنتی ایران در زمینه استفاده از باد پرداخته شود.

   نظر شما

   دیگر نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمونت

ارتباط با من