منو
صفحه اصلی زندگی نامه تالیفات جوایز و افتخارات مقالات اخبار کارگاه آموزشی سوابق علمی آرشیو گالری تصاویر ویدئو
امروز : دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۰  ۱۴:۰۶
نسخه چاپی   پرواز خیال و نقش سناریو در طراحی معماری

مجموعه دو جلدی «پرواز خیال و نقش سناریو در طراحی معماری»  مجموعه ای ارزشمند با هدف ارائه نظریه و تفکر در طراحی معماری و ارائه مجموعه سناریوهای متصور برای معماری در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در بحث جنبش نرم افزاری و تالیف علوم انسانی مطابق با الگوی پیشرفت و توسعه ایرانی، اسلامی از سوی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) منتشر و در اختیار اساتید، دانشجویان و علاقمندان این رشته قرار گرفته است.

کتاب «طراحی معماری» اهمیت ایده پردازی و داشتن نظریه و تفکر در این طرح معماری را مورد بحث قرار داده است. معماری که خود منصه ظهور بسیاری از هنرها است ، بایستی بتواند افق فکر طراح را برای رسیدن به همه امور به پرواز در بیاورد.

در جلد اول این کتاب که مجموعه سناریوهای مختلف با عنوان «محل سکونت و مطب گیاه پزشک سنتی» که یک موضوع ترکیبی است تنظیم شده، ملاحظه می شود که برای طراحی همین موضوع و توصیف همه نکاتی که باید در نظر طراح مجسم باشد می توان با سناریوهای مختلف آن هم با سبک و سیاق متفاوت ، به یک موضوع نگریست و همه ابعاد مختلف آن را مورد کنکاش قرار داد. از این رو در این کتاب ضرورت هرگونه طراحی، تفکر عمیق و تدبر برای درک فضا که پیش درآمد آن پرورش قوه تخیل و ایجاد یک تفکر خلاق است، مورد توجه قرار گرفته است.

در این کتاب 18 سناریوی مختلف و متناسب با فضای کلی و محیط ترسیم شده، تشریح و با تصاویر کاملا" منطبق با متن مناسب و جذاب به مخاطب این امکان را می دهد که در حوزه تجسم قبل، حین و بعد از اجرای سناریو ذهن خود را فعال کند. جلد دوم این کتاب نیز به موضوع "طراحی معماری دفتر کار و محل زندگی جنگلبان" پرداخته و مباحث موجود در این حیطه را مورد ارزیابی قرار می دهد و در آن 16 سناریو با تصاویر مناسب و منطبق به تفصیل تشریح شده است که قابلیت اجرا در فضای تعریف شده را دارد.

شاید به جرات می توان گفت این دو جلد کتاب جزو اولین کتاب هایی باشند که در زمینه سناریو و پرواز خیال برای طراحی معماری منتشر می شوند و طبیعتا می توانند حتی به عنوان روش مبنایی برای روبرو شدن با سایر طرح های معماری مورد استفاده قرار بگیرند.

در این دو کتاب سعی شده تخیلات مطرح شده با تصاویر متناسب و مرتبط با موضوعات گوناگون تنظیم شود و خواننده را به صورت نظری و تصویری و توام با احساس فعال به عمق مطالب رهنمون نماید، تا رابطه ای مستقیم و قوی میان خواننده و موضوع برقرار شود.

از نکات دیگر این کتاب دو جلدی این است که با ترکیب دو عنوان با موضوع طراحی سعی می کند ذهن طراح را با موضوعات مختلف درگیر کند تا با شکوفایی بیشتری به ایده و طراح، خلاقیت ببخشد. بنابراین برای هر نوع طراحی به ویژه طرح هایی که باید بدیع و نوآورانه باشند لازم است که پیش از سابقه ذهنی و حافظه تاریخی به آن ها پرداخته شود.

جلد اول این کتاب در 244 صفحه، تمام رنگی با قیمت 240 هزار ریال و جلد دوم در 188 صفحه تمام رنگی با قیمت 190 هزار ریال از سوی انتشارات دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) منتشر و شرکت به نشر توزیع کشوری آنرا بر عهده دارد

چاپ نخست جلد دوم کتاب «تعامل معماری و تکنولوژی» با

نویسنده : دکتر محسن وفامهر

عنوان  کتاب : پرواز خیال و نقش سناریو در طراحی معماری

موضوع : دفتر کار و محل زندگی جنگلبان

سال چاپ : 1392

ناشر : دانشگاه امام رضا

محل انتشار : مشهد

مجموعه دو جلدی «پرواز خیال و نقش سناریو در طراحی معماری»  ">
   نظر شما

   دیگر نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمونت

ارتباط با من